Cavern w Fortach

Autor: Agnieszka „Gunia” Dzwonkowska

Pełne zaskoczenie? Kurs Cavern można zrealizować nad Hańczą z końcowym nurkowaniem w forcie w Kownie! Otóż tak, jest to możliwe.
Nowe umiejętności zostały wykonane w jeziorze Hańcza, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie z Litwą. Finał odbył się w zamkniętej przestrzeni- w zalanym forcie w Kownie, gdzie kilkudniowy kurs był sfinalizowany. Fort odkryliśmy już kilka lat temu, dzięki uprzejmości naszych litewskich przyjaciół. Podstawowe umiejętności nabywaliśmy w „ogródku jaskiniowym, po wstępie teoretycznym, należało przejść w symulowanej utracie widoczności trzymając się utworzonych poręczówek, uważając by nie chwycić nieprawidłowej liny oraz zważając na znaczniki, które większość z kursantów. To samo kursanci musieli wykonać pod wodą. Instruktorzy nauczyli kursantów jak komunikować się z zaciemnioną maską i wykonywać jednocześnie różne zadania, jak dzielić się powietrzem, bez utraty kontaktu z liną poręczową.

Dodatkowo wprowadzili ćwiczenia, które miały symulować sytuacje awaryjne, takie jak: uwalnianie się z zaplątanej poręczówki z zachowaniem jej ciągłości, jak odnajdywanie poręczówki i jak udzielanie pomocy partnerowi w sytuacji awaryjnej, itp.
Wszystkie powyższe ćwiczenia były niezmiernie ważne w finałowym nurkowaniu w zamkniętej przestrzeni w Kownie, gdzie warunki są idealne do robienia tego typu kursu. Fort, to korytarze długości kilkaset metrów, zalane wodą, zaporęczowane przez naszych litewskich sąsiadów, miejscami otwarte. Dodatkowo kursanci pozyskali wiedzę teoretyczną związaną z historią nurkowania jaskiniowego w Polsce, speleogenezą, budową, rodzajem jaskiń i imponujących formacji skalnych. Szkolenie przeprowadzono już po raz kolejny w bazie Banana Divers przez profesjonalnych i doświadczonych instruktorów: Błażeja Pruskiego i Sebastiana Dobrowolskiego.
Baza Banana Divers zaprasza wszystkich do odbycia kursu Cavern Diver w Hańczy z finałem w zalanym forcie w Kownie.


Komentarze są zamknięte.